kliknij tutaj, żeby dodać wpis

23.06.2018 - 20:04 - Olo

Ten potworek chorej wyobraźni meliorantów zabija środkową i dolną Narew, rzeka zamienia się w śmierdzący potok, gdzie woda sięga pasa, nie da się już nawet pływać, woda mętna, zaczyna kwitnąć. Pamiętam Narew sprzed prawie 30 lat i była to piękna, czysta i głęboka rzeka, teraz to prawie ściek. Zburzyć tego potworka i dać odetchnąć rzece.

komentuj


03.07.2018 - 10:45 - Jerzy Szymaniuk (Admin)

W przeciwieństwie do Pana, znam te tereny od ponad 50 lat i nie zwalam winy na zalew.
Już w latach siedemdziesiątych XX wieku następowała bardzo szybka zmiana doliny rzeki Narew. Wiele mniejszych koryt Narwi zamulało się i zarastało, a następnie całkowicie zniknęły. Tym, którzy nie wiedzą, informuję, że rzeka Narew płynęła wieloma korytami, szczególnie w gónym biegu. Gdyby dziś nie było zalewu, tych koryt dawno by też nie było.
Bardzo wielki spadek poziomu wód gruntowych (i to w całej Polsce) spowodował niedobory lub braki wody. Do tego należy dodać okresowe niedory wód opadowych, które spowodowały, że rzeką Narew płynie bardzo mało wody. Dla zobrazowania tego zjawiska wystarczy zobaczyć moje zdjęcia (Warto wiedzieć » Zalew Siemianówka » Skutki suszy 2015 roku i działań WZMiUW). W 2015 roku praktycznie nie było dopływu wody do zalewu.
W górnym biegu Narwi - można powiedzieć - praktycznie nie ma dopływów, chyba, że nic nie znaczące Pszczółka i Kołonna. Potem, poniżej zalewu, dopiero rzeka Narewka daje okresowo trochę wody.
O stanie wód można przeczytać w biuletynach hydrologicznych, tylko komu chce się tam sięgać. Niektórzy lepiej wiedzą co jest grane.
Należy zwrócić uwagę także na fakt, że na tych terenach praktycznie nie ma rolnictwa, a tym samym chemii rolniczej, która mogłaby spływać do rzeki. W środkowej i dolnej części rolnictwo jeszcze jest i tam chemii rzeka Narew doświadcza, chociaż nie zwalam winę na rolnictwo.
Nie ukrywam, że sam zalew także ma wpływ na rzekę Narew, ale nie jest to taki wpływ, o jakim Pan pisze. Proszę mi odpowiedzieć - dlaczego środkowa i dolna Narew jest, jak Pan napisał, "prawie ściek", a górna nie jest? Co prawda, w czasie zakwitu wody w zalewie, z jej zrzutem na zaporze, także ten zakwit spływa do Narwi. W górnym biegu nie jest to jednak problem.
A może przyczyna jest bardziej złożona, o czym powyżej napisałem? Przyczyna też tkwi w gospodarowaniu zalewem. Dawny gospodarz - Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, a obecnie Wody Polskie, także znacząco przyczyniły się do tego stanu. Niewłaściwe zarządzanie ilością i poziomem wody przyczyniły się do wydłużonego zakwitu wody. Utrzymywanie poziomu wody w zalewie, w jej maksymalnych poziomach (z niewielką rezerwą), znacząco poprawiłyby ten stan. Wyższy poziom to niższa temperatura, to niekorzystny stan do rozwoju sinic. Gospodarz jednak "wie lepiej" i jest efekt taki jak jest.
Mieszkałem także nad jeziorami mazurskimi i tam także kwitnienie wody okresowo występowało i dziś występuje. To jest naturalne, szczególnie w płytszych akwenach.
Proszę obiektywnie spojrzeć na problem i nie zachowywać się jak pospolity ekoterrorysta, który dla przyrody nic dobrego nie zrobił.

e-mail        Białystok/Siemianówka


13.05.2018 - 19:45 - Michał z Visiton

Chciałbym się skontaktować z adminem tej strony ale niestety nigdzie nie widzę działu kontakt i/lub telefonu

e-mail        Bartoszyce

komentuj


13.05.2018 - 21:01 - Jerzy Szymaniuk (Admin)

Kontakt ze mną jest na dole strony - "Napisz do mnie"

e-mail        Białystok/Siemianówka


19.03.2017 - 16:39 - Sylwia

Piękne miejsce, piękne okolice warte odwiedzenia.Co roku odwiedzam z rodziną Bernacki Most i wyciszam się relaksuję od codziennego zgiełku w mieście.Polecam odwiedzanie tych okolic.Pozdrawiam:)

komentuj


29.12.2017 - 21:13 - :)

Fakt super miejsce i okolice :)


12.11.2017 - 13:22 - Maria Giegiel

zdjęcie nr 169 od lewej przedstawia starostę cerkiewnego z Osowego. Biryckiego Antoniego i jego syna Mikołaja.

komentuj


14.11.2017 - 7:34 - Jerzy Szymaniuk (Admin)

Dziękuję Marysiu.

e-mail        Białystok/Siemianówka


13.11.2017 - 20:44 - ciekawy

Chciałbym się zapytać czy to prawda, że kiedyś na terenie współczesnego Jeziora Siemianówka było cmentarzysko?

e-mail        Katowice

komentuj


14.11.2017 - 7:33 - Jerzy Szymaniuk (Admin)

Wyobraźnia ludzka nie ma granic. Wystarczy przestudiować stare mapy, aby dojść do przekonania, że to już nie plotka (plotki powstają na danym terenie i tu takich nie było), a złośliwości.
Proponuję też zapoznać się z tekstami o poszczególnych miejscowościach.
Nigdy na zalanym terenie, ani przy linii brzegowej nie było cmentarzy.

e-mail        Białystok/Siemianówka


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] ... [27]


 


..:: admin login ::..

puchary Gdask, Sopot, Gdynia, Warszawa, puchary sportowe, puchary okolicznociowe, medale, statuetki, trofeastroje sportowe, stroje pikarskieHeros, szkolenia, centrum szkoleniowe, kursy masau