Menu

Zapomniany krzyż

Odnalazłem dziś zapomniany krzyż, o którym wspominał mi kilka tygodni temu kolega Jerzy Pańkowski, a dziś potwierdził lokalizację Jarek Stocki.

Krzyż znajduje się w lesie między miejscowościami: Smolnica, Cieremki, Michnówka i Nowiny, a więc w okolicy uroczyska Krasna Hrebla. Krzyż ten jest w opłakanym stanie - leży połamany, związany przez kogoś drutem. Ten ktoś prawdopodobnie związał go, aby w ten sposób zachować kawałki w jednym miejscu. W mojej ocenie miał on kiedyś ok. 3 metrów wysokości i był charakterystyczny dla krzyży powstańczych, które na naszym terenie zachowały się jeszcze.

Z przekazów miejscowej ludności wynika, że krzyż ten upamiętnia jednak inny okres - wcześniejszy - okres VI wojny polsko-szwedzkiej. Tu miała odbyć się bitwa (potyczka) pomiędzy oddziałami polskimi i szwedzkimi. Tu miało polec wielu żołnierzy. Krew spływała strumieniami, dlatego też nazwano to miejsce "Krasna Hrebla".

Mam nadzieję, że wspólnymi siłami kilku osób, uda się ten krzyż postawić "na własne nogi" - tak jak to się stało z krzyżem koło miejscowości Borowyje.

Script logo